Półwiecze 1962-2011 w sześciu filmach

Na sylwestrową sobotę chciałbym zarekomendować maraton pięciu filmów ukazujących przemiany społeczno-kulturowe jakie dokonały się w ciągu ostatniego półwiecza. Są to:

  • Samotny mężczyzna (101 min.) – historia miłosna osadzona w atmosferze społecznego napięcia zimnej wojny (rok 1962.)
  • Tajemnica Brokeback Mountain (134 min.) – wzruszająca historia opowiadająca o czasach przed rewolucją seksualną
  • Obywatel Milk (128 min.) – film o czasach gdy geje odważyli się chodzić z podniesionymi głowami
  • Village People – You can’t stop the music (118 min.) – przykład filmu z radosnych lat 70-tych XX w. kiedy wszyscy byli pełni optymizmu. Kino nie nadążało w tym czasie za przemianami kulturowymi i o homoseksualności milczało, więc w filmie występują jedynie bardzo subtelne nawiązania takie jak tęczowe elementy, wzmianki o ikonie gejowskiej Judith Garland, chusteczki w tylnych kieszeniach spodni.
  • Dom chłopców (113 min.) – film o czasie gdy kończyły się radosne lata 70-te a zaczynały smutne lata 80-te będące nie tylko czasem recesji ale również czasem straszliwego żniwa nieznanej wcześniej choroby (Uwaga: film jest smutny więc jeśli nie chcemy psuć sobie nastroju można jego obejrzenie odłożyć na inną okazję)
  • Shortbus (101 min.) – film XXI w., związki homoseksualne są już normalnością (przynajmniej w Nowym Jorku), seks nie jest kinowym tematem tabu, następuje odejście od postrzegania seksualności jako rozrywki zarezerwowanej tylko dla dwojga

Wszystko to daje razem prawie 8 godzin oglądania.

Z serdecznymi pozdrowieniami dla czytelników. Wasz WikiSysop.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz